מתנה למפקד

מה חשוב לקחת בחשבון כשקונים מתנה למפקד?

המפקדים שלנו בצבא הם במקרים רבים דמויות משמעותיות מאוד. גם כשהם מבוגרים מאיתנו בסך הכל בשנה-שנתיים, ההיררכיה בצה"ל מקנה להם סמכויות נרחבות, ואיתן גם אחריות עצומה, ולכן אנחנו מרגישים שהם מעין אחים בוגרים ולפעמים אפילו דמות אב. בפרט כך הדבר כשהמפקד (או המפקדת, כמובן) מצוידים באישיות מתאימה ובהמון אכפתיות. מפקד קשוב, רגיש וחכם, שכמובן מספק דוגמה אישית ומודל לחיקוי, הוא אדם שעשוי להשפיע לטובה על החיים שלנו, ולא "רק" בזמן השירות הצבאי אלא גם לאחריו.

בהתאם ישנו רצון מובן לקנות מתנה למפקד שמסיים את פרק הצבא בחייו או רק עובר ליחידה אחרת ונפרד מאיתנו, ובעמוד זה תמצאו המלצות לבחירה מושכלת של השי.

מה המפקד אוהב לעשות?

השיקול הראשון בבחירת מתנה למפקד לקראת שחרור מהיחידה או שחרור מצה"ל בכלל הוא ההרגלים של המפקד והתוכניות שלו לעתיד. אם לדוגמה מדובר על מפקד שסיים את שירותו הצבאי ועומד לצאת לטיול ממושך, אפשר לחפש מתנות שיהיו שימושיות בטיול – למשל מצית עם חריטה. למפקדים שאוהבים לבשל אפשר לרכוש סכין שף איכותית וממותגת, ואם במקרה לא בטוחים מה המפקד אוהב לעשות, אפשר להתייעץ עם בני משפחה או חברים קרובים.

מה מסגרת התקציב הנכונה עבור מתנה למפקד?

השיקול השני כשמחפשים מתנה למפקד הוא השיקול הכספי. באופן טבעי מסגרת התקציב לרכישת השי משפיעה על טווח האפשרויות, וכמובן שככל שיותר חיילים וחיילות משתתפים ומשתתפות ברכישה, התקציב האפשרי גבוה יותר. יחד עם זאת חשוב לזכור שגם אם המפקד נמצא לקראת השחרור מהצבא, עדיין המסגרת הצבאית וההיררכיה מחייבות שיקול דעת מעמיק – והימנעות מקניית מתנה יקרה מאוד שעלולה להביך את המפקד ולהיתפש כלא מתאימה. יחד עם זאת לא רצוי גם ללכת לקיצון השני ולבחור מתנה זולה מדי, שתיראה לא מכובדת. כמו כן אם מוסיפים מבע אישי למתנה היא תהיה מרשימה ותשמח את המפקד, גם בלי להיות יקרה יתר על המידה. 

איך להוסיף מבע אישי למתנה?

הדבר החשוב ביותר לגבי מתנה למפקד, ובעצם לגבי כל מתנה שהיא, הוא המבע האישי. כשהמתנה ניתנת מכל הלב, והדבר בא לידי ביטוי בבחירה שלה, כל שאר הפרמטרים – עלות השי, מידת הפרקטיות שלו וכו' – מתגמדים. את המבע האישי אפשר להוסיף באמצעות ברכה שתצורף למתנה, כזו שנכתבת מכל הלב, ועוד אפשרות היא חריטה על המתנה עצמה (וכמובן שניתן לשלב את שתי הדרכים).

חנויות רבות מציעות מתנה לגבר בעיצוב אישי. לדוגמה, מצית זיפו עם חריטה של הקדשה יפה, או סכין שף שהתווספה עליה הודיה והוקרה לאותו מפקד שמסיים את שירותו הצבאי. בהתאם זהו המקום הנכון לחפש בו מתנות, כשעוד קריטריון בבחירה הוא איכות החריטה – כך שהמבע האישי יישאר לזמן רב וימשיך לרגש ולשמח את המפקד.